گزارش داروساز از بحران کرونا ، وضعیت دارو و سردرگمی بیماران در مازندرانخانواده دیگری که برای بیمار خود در بخش کرونری به داروی “Octemra” نیاز مبرم دارند ، از گرفتن دارو از دانشگاه خسته می شوند و به بازار آزاد می روند. قیمت اصلی) خریداری می شود.
یکی دیگر از بیماران ساری پس از پیدا نکردن داروی بیمار خود ، می گوید برخی از دلالان در فضای مجازی تعداد زیادی از این دارو را در اختیار دارند و با قیمت بالاتری عوض می کنند و من مجبور شدم آن را از آنها خریداری کنم!
این روزها ، کرونا در مازندران بیداد می کند و صدها خانواده را درگیر خود کرده است و کلینیک ها با کمبود دارو و سرم شلوغ هستند. روزی نمی گذرد که بیماران یک به یک به داروخانه ها مراجعه نکنند تا داروهای تجویز شده خود را تکمیل کنند و نسخه آنها تکمیل شود و به صورت محدود و در این بین فضای مناسبی برای فروش نمایندگی های دارو ایجاد شده است. داروهای مورد نیاز مردم با چندین برابر قیمت.
به عنوان مثال ، بیمارانی که برای دریافت قرص فاویپیراویر از شهری به شهر دیگر سفر می کنند و سرانجام با ناامیدی دست خالی به خانه برمی گردند. کمبود دارو در داروخانه ها را نمی توان پنهان کرد ، اما توزیع نامتناسب و غیرحرفه ای داروها نیز یک مزیت است. “استفاده از برخی داروها و سرم ها یک مشکل ملی است ، اما اقدامات خاصی در مازندران برای توزیع دارو در چنین استانی انجام نمی شود!”

وی افزود: “فاویپیراویر” که اکنون برای درمان سرپایی بیماران کووید 19 تجویز می شود ، فقط در چند داروخانه خصوصی توزیع می شود و به سایر داروخانه ها داده نمی شود. برخی از مالکان این داروخانه های منتخب نیز کارکنان مدیریت غذا و دارو هستند. مازندران. ” “نه تنها تضاد منافع وجود ندارد ، بلکه علاوه بر رانت خواری ، سایر داروخانه ها به ضعف و ناتوانی در نظر مردم متهم می شوند!”
وضعیت دارویی برخی از بیماران خالی از لطف نیست ، از نبود سلسته ، که اصلی ترین داروی بیماران پیوندی است ، تا عدم وجود برخی از موارد شیمی درمانی مانند فلورسئین و هرسپتین و غیره ، که روند توزیع نامتناسب آنها باعث ایجاد بیماران مازندرانی شده است. ناامید شدن داروخانه های ویژه در مرکز استان برای تهیه داروهای خود به استان های دیگر می روند یا مجبور می شوند به دلالان و بازار سیاه مراجعه کنند. این در حالی است که توزیع نامتناسب و غیر منطقی یکی از این اقلام دارویی کمیاب و مورد نیاز را برای بیماران سرطانی در یکی از بخشها ایجاد کرده است ، اما به دلیل کرونا ، بیمارستان قادر به خدمات رسانی و پذیرش بیماران سرطانی نیست و این دارو بلااستفاده و بیماران سرپایی در شهرهای اطراف و تهران آواره می شوند.
وضعیت کنونی حتی واکنش پزشکان و متخصصان مربوطه را به دلیل اختلال در روند درمان بیماران آنها به دلیل توزیع نامناسب داروها در بخشهای مختلف برانگیخته است. چندی پیش رئیس انجمن علمی سرطان و هماتولوژی کشور عکسی از مرکز جامع سرطان ساری را در پست اینستاگرام خود منتشر کرد و از بسته شدن بخش شیمی درمانی به دلیل تاجگذاری و کمبود دارو برای بیماران شیمی درمانی سرپایی و مدیریت و عملکرد مقامات مربوطه.
باید گفت که ما در وضعیت نامطلوب و دشواری قرار داریم ، بلندی های جولان وحشتناک در بخش های پزشکی ، ظرفیت بیمارستان ها را پر می کند و در نتیجه نیاز به تجهیزات و دارو در همه مراکز درمانی است ، اما در این شرایط مدیران و تصمیم گیرندگان می توانند توجه بیشتری به نظرات و منتقدان متخصص داشته باشید. و به همه بخشهای دولتی و خصوصی کمک کنید تا از ظرفیت خود برای کاهش مشکلات پزشکی مردم و کاهش رنج آنها استفاده کنند.

* داروساز

47231

https://earthwatchers.ir/
earthwatchers.ir
www.earthwatchers.ir