پیش بینی روابط تجاری ایران با افغانستان پس از طالبان / سرنوشت تجارت 3 میلیارد دلاری چه می شود؟


مریم فکری: آخرین رقم اعلام شده برای تجارت ایران با افغانستان نزدیک به 3 میلیارد دلار است. در حال حاضر یکی از پنج شریک تجاری بزرگ ایران است و ادامه روابط اقتصادی ایران و افغانستان در حال حاضر در هاله ای از ابهام قرار دارد. به گفته حسین سلیمی ، رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان ، باید منتظر ماند و دید که روابط ایران با دولت جدید و نیمه وقت افغانستان چگونه خواهد بود.

با وجود این ، علاءالدین میرمحمد صادقی ، نایب رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان ، نسبت به آینده روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در دوران پس از طالبان خوشبین است. وی به خبرآنلاین گفت: “با وعده های مقامات طالبان ، من فکر می کنم که ممکن است اوضاع بهتر شود ، زیرا ایران قصد آسیب زدن به آنجا را هم ندارد ، اما می خواهد همسایه قدیمی خود رونق و پیشرفت داشته باشد.” راحتی قرار داده شود. در عین حال ، کشور به برخی کالاها نیاز دارد.

وی با بیان اینکه اتاق ایران و افغانستان باید فعال شود ، افزود: اگر سیاست های اقتصادی طالبان همان است که مقامات آن گفته اند ، ما می توانیم رابطه خوبی با آنها داشته باشیم.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان تصریح می کند: 20 سال پیش ، من به عنوان رئیس اتاق ایران و افغانستان به کابل رفتم و ما اتاق را در آنجا راه اندازی کردیم. ما حتی همکاری های خوبی برای فعال سازی آن اتاق داشتیم. مدتی فعالیتهایی برای توسعه روابط تجاری بین تجار ایرانی و افغان وجود داشت.

میرمحمد صادقی اظهار می کند: در رابطه با افغانستان که زبان ماست ، برای اینکه آرامش داشته باشیم ، با توجه به احساساتی که مردم ایران نسبت به افغان ها دارند ، می توان رونق تجارت ایران و افغانستان را ایجاد کرد.

پیش بینی روابط تجاری ایران با افغانستان پس از طالبان / سرنوشت تجارت 3 میلیارد دلاری چه می شود؟

وی گفت: “من فکر می کنم در صورت ایجاد آرامش در افغانستان ، روابط اقتصادی و تجاری در آینده بهبود می یابد و امیدوارم مقامات طالبان آنچه را که می گویند انجام دهند.”

وی گفت: “اگر افغان ها از قبل بسیار خوش بین باشند که مبالغ هنگفتی در ایران سرمایه گذاری خواهد شد.” داشتن و تولید کالاهایی که هم در افغانستان و هم در ایران قابل استفاده باشد. البته این تنها در صورتی است که امنیت در افغانستان به طور کامل تضمین شده و فرصت های سرمایه گذاری در این کشور ایجاد شود.

میرمحمد صادقی با اشاره به عدم قطعیت دارایی های سرمایه گذاران و صادرکنندگان ایرانی در افغانستان می گوید: «سرمایه افغانستان در ایران قطعاً تضمین شده است و دولت ایران قصد دست اندازی به هیچ کشوری به ویژه پایتخت کشورها را ندارد و حتی منافع خود را حفظ کنند. “

وی افزود: “اما وضعیت صادرکنندگان و سرمایه گذاران ایرانی در افغانستان به سیاست هایی بستگی دارد که طالبان در این کشور اعمال خواهند کرد.” به نفع طالبان است که با کشورهای همسایه ، به ویژه ایران تعامل داشته باشد و مطمئناً خود افغانها از این امر استفاده خواهند کرد.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با اشاره به امتیاز مردم ایران و افغانستان که به یک زبان صحبت می کنند ، تصریح می کند: افغانستان کالاهای صنعتی بسیار کمی دارد و معمولاً کالاهای مختلف از ایران به افغانستان می رود. غذا در بالای لیست کالاهایی که ایران به افغانستان صادر می کند قرار دارد. مواد صنعتی قبلاً از ایران به افغانستان می رفت و اکنون ، تا زمانی که افغان ها بتوانند صنعتی را آغاز کنند ، ایران آماده است تا به افغانستان کمک کند و هم کالاهای صنعتی و هم مواد غذایی را صادر کند.

بیشتر بخوانید: تجارت طالبان با این کشور متوقف شد

اعلام کالاهای محبوب ایرانی در بازار همسایه / تاجران ایرانی در افغانستان چقدر ثروت دارند؟

223225

https://earthwatchers.ir/
earthwatchers.ir
www.earthwatchers.ir