فشار آمریکا بر قطر و دیگر کشورهای عربی برای میزبانی از مهاجران افغان و وضعیت امارات متحده عربی


تماس تلفنی بایدن با شیخ تمیم در حالی صورت گرفت که قطر از پذیرش پناهجویان افغان ، عمدتا به دلیل ظرفیت این کشور خودداری کرد.

قطر با استقبال 8000 متقاضی ویزای مهاجرت ویژه افغان (SIV) و خانواده های آنها موافقت کرده است و این ظرفیت تکمیل شده است.

مشکل دیگر ایالات متحده و دولت بایدن این است که کشورها به طور مشروط پناهندگان افغان را می پذیرند و مهمترین شرط آنها اقامت کوتاه مدت این پناهندگان است.

CNN شامگاه جمعه اعلام کرد که قطر از پذیرش و اسکان بیشتر پناهجویان افغان خودداری می کند و اعلام کرد پروازهای فرودگاه کابل به طور موقت متوقف شده است.

CNN گزارش داد که 10 هزار نفر آماده خروج هستند اما نمی توانند کابل را ترک کنند زیرا جایی برای هواپیماها وجود ندارد و ایالات متحده تلاش می کند کشورهای دیگر از جمله اروپا را متقاعد کند تا از پناهندگان افغان پذیرایی کنند.

اما در بیانیه کاخ سفید آمده است که بایدن با شیخ تمیم تماس گرفته تا از دولت قطر به دلیل “حمایت سخاوتمندانه” و همراهی واشنگتن در تخلیه هزاران نفر از افغانستان تشکر کند.

بر اساس این بیانیه ، بایدن گفت که ساخت “پل هوایی” بدون حمایت اولیه قطر امکان پذیر نبود.

فشار آمریکا بر قطر و دیگر کشورهای عربی برای پذیرایی از مهاجران افغان

پل هوایی بین کابل و دوحه

اما در حساب دیگری ، CNN گزارش داد که دولت جوبیدان از قطر ، امارات متحده عربی ، بحرین و کویت برای کمک آنها در تخلیه هزاران نفر از مردم افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور تشکر کرده است.

به گزارش این شبکه ، بایدن از امیر قطر برای حمایت سخاوتمندانه خود از تخلیه مداوم شهروندان آمریکایی ، دیپلمات های آمریکایی و کشورهای شریک و اتباع افغان در معرض خطر از افغانستان تشکر کرد.
بایدن با تشکر از نقش مهم شیخ تمیم در تسهیل مذاکرات بین افغان ها در قطر ، گفت: “این بزرگترین پرواز هوایی در تاریخ است و بدون حمایت اولیه قطر ، امکان تردد روزانه هزاران نفر وجود نداشت.”

سی ان ان گزارش می دهد: کلاریسا شامگاه جمعه به خبرنگار شبکه در کابل گفت که در چند ساعت گذشته هیچ هواپیمای آمریکایی از فرودگاه کابل پرواز نکرده است و 10 هزار نفر آماده خروج هستند اما قادر به ترک کابل نیستند. لولو الخاطر ، معاون وزیر امور خارجه در صفحه توئیتر خود نوشت: «جایی برای فرود هواپیماها وجود ندارد.» قطر به همکاری خود در عملیات تخلیه از افغانستان ادامه می دهد.

معاون وزیر خارجه قطر نوشت: “من فقط می توانم در مورد ماموریت های قطر صحبت کنم ، این ماموریت ادامه خواهد یافت.”

وی افزود: در طول 72 ساعت گذشته ما به تخلیه بیش از 300 دانش آموز و بیش از 200 روزنامه نگار و خبرنگار کمک کردیم و بسیاری از آنها در حال حاضر در دوحه در کنار خانواده های خود در امنیت و اسکان راحت زندگی می کنند.

لولو الخاطر همچنین فیلم کوتاهی درباره دخالت هواپیماهای قطری در تخلیه مهاجرین افغان و شهروندان آمریکایی منتشر کرده است.

فشار آمریکا بر قطر و دیگر کشورهای عربی برای پذیرایی از مهاجران افغان

شرط امارات برای پذیرایی از مهاجران افغان

سی ان ان همچنین گزارش داد که وزارت خارجه امارات نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این کشور به درخواست دولت ایالات متحده به طور موقت میزبان 5000 شهروند افغان خواهد بود.

در این بیانیه آمده است که اتباع افغان “در روزهای آینده” با هواپیماهای آمریکایی از کابل وارد امارات متحده عربی می شوند و تنها می توانند 10 روز در امارات متحده عربی بمانند تا به کشور دیگری منتقل شوند.

امارات متحده عربی همچنین در تخلیه حدود 8500 اتباع غیر افغان از کابل با استفاده از هواپیماها و فرودگاه های این کشور مشارکت داشته است.
آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر خود نوشت: “ما از امارات متحده عربی و بحرین به دلیل حمایت و مشارکت قوی آنها در تخلیه شهروندان آمریکایی ، کارکنان سفارت و اتباع خارجی از افغانستان تشکر می کنیم.”

310 310

https://earthwatchers.ir/
earthwatchers.ir
www.earthwatchers.ir