سعید معروف نیز می تواند در المپیک پاریس شرکت کند


مهری رنجبر؛ محمود افشار دوست ، یکی از اعضای هیات مدیره فدراسیون والیبال معتقد است که سعید معروف هنوز می تواند برای ایران بازی کند. حتی تا المپیک 2024 پاریس. به نظر وی پاسور تیم ملی والیبال در لیگ ملت ها و المپیک تحت فشار زیادی قرار داشت و به همین دلیل میزان خطای او افزایش یافته بود. عضو هیات مدیره فدراسیون والیبال دلیل عدم موفقیت تیم ملی را فقط سرمربی روسی ولادیمیر آلکنو نمی داند و ترکیبی از عوامل مختلف را مثر می داند.

به نظر شما عدم حضور سعید معروف در تیم ملی والیبال احساس نمی شود؟
سعید معروف یکی از بهترین بازیکنان و پاسورهای برتر جهان است و کمک بزرگی به تیم ملی والیبال ایران است. سعید سابقه بازی در تیم های بزرگ ایتالیا و روسیه را نیز دارد. حتی خارجی ها به توانایی های خاص سعید اعتراف می کنند. به نظر من سعید معروف هنوز دو ، سه سال دیگر و حتی المپیک 2024 پاریس می تواند برای تیم ملی بازی کند. اما فکر می کنم سعید تحت فشار زیادی بود. زیرا من اشتباهاتی در لیگ ملت ها دیدم که نشان می داد او چقدر فشار را تحمل می کند. او در لیگ ملت ها و المپیک یک اشتباه انگشتی انجام داد که شاید فقط یک بار در آن 15 سال از او دیده بودم. به نظر من نه تنها او بلکه سید و امیر غفور تحت فشار بودند. با این حال ، هر یک از آنها به دلیل آسیب دیدگی ، فشارهای جسمی و روحی زیادی را تحمل کردند. البته به سعید هم گفتم شما می توانید تا المپیک در تیم ملی بمانید ، با ریکاوری ، مکان های حساس به تیم ملی کمک کنید.

تیم ملی والیبال بدون آنها خالی نمی شود؟
البته ، من فکر نمی کنم بد باشد که تیم تمرین کند در غیاب ستاره ها تمرین کند. با این حال ، بازیکنان جوان نیز فرصت خودنمایی پیدا می کنند. اگرچه نقش ستارگان والیبال در تیم ملی غیرقابل انکار است ، اما اکنون آنها می توانند با استراحت و ریکاوری آماده کمک به تیم ملی در مسابقات سال آینده شوند. کمک آنها به تیم ملی غیرقابل انکار است ، اما بهتر است آنها هم اکنون مصدومیت خود را درمان کنند.

آیا تیم ملی سهمیه جام جهانی را در ماه سپتامبر در مسابقات قهرمانی آسیا دریافت می کند؟
روزی که بهروز عطایی به عنوان سرپرست تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا انتخاب شد ، مهمترین نقطه آمادگی این تیم برای قهرمانی آسیا بود. زیرا دو تیم اول مسابقات قهرمانی آسیا سهمیه جهانی را دریافت خواهند کرد. تیم ما در آن زمان هشتمین تیم جهان بود و اکنون در رنکینگ جهانی دوازدهم است. تعدادی از این تیم ها نیز بر اساس رتبه بندی انتخاب می شوند. ما می خواستیم تیم آماده بازی در فینال باشد. در نهایت قرار بود بهروز عطایی هدایت تیم را بر عهده بگیرد ، هرچند در مسابقات قهرمانی جوانان جهان و قهرمانی آسیا کار سختی دارد. شاید ژاپن با ترکیب کاملی همراه نشود ، اما باید دید کره و چین با چه ترکیبی ترکیب خواهند شد. دو تیم که خوب هستند و ایران را در مسابقات قهرمانی آسیا به چالش می کشند. به خصوص کره که ایران در مقدماتی المپیک کار آسانی در مقابل آن نداشت و قطعاً با ترکیب کامل همراه خواهد شد و بنابراین کار دشواری است. اما تیم ملی والیبال ایران این پتانسیل را دارد که با جوانان به فینال برسد و امیدواریم این اتفاق بیفتد.

با شکست تیم ملی ، بسیاری به الکنو حمله کردند و او را سرزنش کردند. آیا واقعاً الکنو مقصر بود؟ یا حتی انتخاب او را اشتباه می دانستند.
من در هر دو جلسه بودم. من قبلاً گفته بودم که انتخاب آلکنو در حال انجام است ، اولین چیزی که باید انجام می شد این بود که کولاکووی باید برود ، زیرا با شیوع کرونا و لغو همه مسابقات ، به مدت 6 ماه خبری نشد و باید مبلغی به او پرداخت می شد. بدون هیچ نتیجه ای ، بنابراین فسخ قرارداد کولاکووی قرارداد منطقی بود ، سپس صحبت از ادامه همکاری با مربیان داخلی و خارجی شد. اگرچه من مربی ایرانی را دوست داشتم ، اما کمیته فنی با هدف ارتقای تیم ملی به هشت تیم اول المپیک به مربی خارجی رای داد. هیئت مدیره همچنین ماموریت بررسی مربیان خارجی و انتخاب سرمربی را به عهده گرفت. آنها یک باشگاه دو یا سه نفره داشتند و کمیته فنی برای عقد قرارداد با آلکنو به نتیجه رسید. من حتی لورنزو برناردی را ترجیح دادم ، اما او نمی خواست بیاید و از طرف دیگر آلچنو صلاحیت بیشتری داشت. او نامی بزرگ و سابقه طولانی در مربیگری دارد و در بسیاری از مدال های المپیک و البته با طرفداران بزرگ کار کرده است. با نتیجه گیری کمیته فنی ، هیئت مدیره نیز موافقت کرد. بنابراین اکنون که این تیم در المپیک شکست خورده است ، منطقی نیست که بگوییم ما آلکنو را انتخاب نکردیم. ممکن است برخی مخالف باشند ، اما رای عمومی انتخاب آلچنو بود.

سعید معروف نیز می تواند در المپیک پاریس شرکت کند

چرا تیم ملی با وجود اینکه شروع خوبی در المپیک داشت شکست خورد؟
تیم ملی در المپیک به نتیجه ای که همه فکر می کردند نرسید. همه روی رسیدن به جمع هشت تیم برتر روی تیم حساب می کردند ، اما این اتفاق نیفتاد. البته جدا از هدف و هدف فدراسیون ، این تیم حتی به جمع هشت تیم برتر هم نرسید و به همین دلیل ما در المپیک عملکرد خوبی نداشتیم. در واقع این تیم حتی پتانسیل والیبال ایران را نشان نداد. این متفاوت است که جهان به تیم ما اعتقاد داشته باشد و ما از آن انتظار توانایی داریم. بسیاری از مربیان بزرگ دنیا گفته اند تیم والیبال ایران قابل احترام است اما تیم ما هنوز مدال نگرفته و به قدرت های برتر جهان نرسیده است و راه والیبال ایران به یکی از جهان اضافه می شود قدرت ها تیم ملی کشور ما سالهاست در بین 8 تا 10 تیم جهان حضور دارد و قرار گرفتن در بین 10 تیم برتر جهان با پتانسیل ایران مطابقت دارد. از طرفی با بازی های خوب بچه ها و شکست تیم های بزرگ این تصور ایجاد شده است که ایران می تواند آنها را شکست دهد.

تیم ملی در المپیک چه مشکلی داشت؟
باید ببینیم در والیبال در سه سال گذشته چه اتفاقی افتاده است. تیم ما قبلاً به شش تیم برتر لیگ ملت ها رسیده است ، اما کولاکووی کار با تیم اصلی کار کرد و تیم را تغییر نداد ، شاید به دلیل اهمیت سیاست نتیجه گیری فدراسیون او. ما می توانستیم به بازیکنان جوان فرصتی برای بازی در آن زمان بدهیم ، که تا زمانی که نتوانستیم به کار با مربی خارجی ادامه دهیم این کار را نکردیم. وقتی آلکنو آمد ، تیم را به مدت یک ماه برای لیگ ملت ها آموزش داد. در این مسابقات تیم بازی ها را بد شروع کرد ، سپس بهتر شد و دوباره سقوط کرد. تغییرات در تیم و حتی تغییر موقعیت بازیکنان حتی با شروع مسابقات و تغییر آرنج ادامه داشت. من فکر می کنم انتقاداتی وجود دارد ، زیرا آلکنو می توانست 5-6 بازی انجام دهد تا تیم خود را بشناسد و 6-7 بازی بعدی را با تیمی نزدیک به تیم برای المپیک انجام دهد. زیرا فرصتی برای تیم فراهم نشد تا خود را برای المپیک آماده کند. البته ایتالیا هم همین اشتباه را کرد ، با تیم جوان خود در لیگ ملت ها شرکت کرد و تیم اصلی خود را تمرین داد و به همین دلیل در المپیک عملکرد خوبی نداشت. تیم ما می توانست از لیگ ملت ها برای آمادگی بهتر استفاده کند. تیم ایران المپیک را با انگیزه مقابل لهستان آغاز کرد و سپس ونزوئلا را شکست داد ، اما تیم مقابل کانادا که برای پیروزی به آن احتیاج داشتیم ، هیچ جا خوب نبود ، نه سرویس ، نه دریافت ، نه حمله و حتی ریباند. اما موضوع آمادگی جسمانی بازیکنان مهم است و باید آمادگی روحی و روانی بازیکنان مورد بررسی قرار گیرد.

چطور؟
دلایل متعددی برای این امر وجود دارد ؛ یکی از آنها آمادگی جسمانی کودکان بود. من فکر می کنم برنامه بدنسازی آلکنو باید بیشتر مورد بررسی قرار می گرفت ، یا حتی تمرینات توپ تیم. تیم برای انجام 5 ست به 3 ساعت تمرین توپ نیاز دارد. حتی ذهن کودکان مهم است. وقتی بازیکنان امتیاز از دست می دهند از فشار خارج شوید. آنها به ثبات روحی و روانی نیاز دارند تا بتوانند در شرایط حساس صفحه را ورق بزنند. این تیم در المپیک ضعف هایی داشت که در مسابقات دیگر گزارش نشد. ترکیب این مسائل باعث شکست تیم در مسابقات می شود. به نظر من مدیریت ، بازیکنان ، کادر فنی ، ذهن و … در شکست تیم مدیریت موثر هستند. ما به دنبال مقصر نیستیم ، اما همه این شرایط باید بررسی شود تا این شرایط برای بعدها تکرار نشود.

نماهای ورزشی:

تیم فوتبال زنان افغانستان از ترس طالبان مخفی شده است

فرمانده انتقال!

احمد نوراللهی با الاهلی امارات بسته می شود / عکس

251256