بازتعریف ساختار توزیع در ایران ؛ آب در خوابگاه مورچه هااقتصاد ایران یکی از سخت ترین دوره های تاریخی را پشت سر می گذارد و خروج از این وضعیت خواسته افکار عمومی ، فعالان اقتصادی و البته سیاست گذاران است و در غیر این صورت شعارهای اقتصادی به مرکزی ترین شعار اعلام شده توسط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نگاهی به گزارش اخیر بانک مرکزی در مورد نرخ رشد بخش صنعتی نگرانی ها را در این زمینه تشدید می کند. بر اساس این گزارش ، نرخ رشد صنعت در ماه ژوئن سال جاری 7.7 درصد بوده است ، اما در ماه جولای این رشد در محدوده 2.5 درصد نوسان داشته است.

برآورد بانک مرکزی این است که صنایع فلزات اساسی و صنایع معدنی غیر فلزی دو گروه هستند که رشد شاخص تولید آنها در ماه ژوئن مثبت اما در ژوئیه منفی بود. به نظر می رسد بخشی از این امر ناشی از قطع برق و کاهش میزان برق اختصاص یافته به واحدهای تولید سیمان و فولاد است.

شاید یکی از حیاتی ترین حوزه های اقتصاد ایران ، بخش انرژی باشد. یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر انرژی در جهان اکنون با کمبود ظاهری انرژی روبرو است ، زیرا تحریم های نفتی سهم ایران از بازار جهانی نفت را کاهش داده است.

با این حال ، قصد ما در اینجا این نیست که بر بحران تولید تمرکز کنیم ، زیرا ابعاد این بحران برای تصمیم گیرندگان و سیاست گذاران مشخص است. اما بحران توزیع در ایران یک بحران بسیار جدی و فلج کننده برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

سیدرضا فاطمی امین در برنامه های اعلام شده خود 20 اولویت وزارت صنعت ، معدن و تجارت را ذکر کرده است. یکی از این اولویت ها به طور خاص به موضوع توزیع اشاره دارد ، اما در میان این بیست اولویت ، دو اولویت دیگر به طور غیرمستقیم حل مشکل توزیع در ایران را مشخص می کند. در برنامه های پیشنهادی وزیر ، “افزایش کارایی سیستم توزیع کالا و خدمات” ، “مدیریت بازار و عرضه کالاهای اساسی” و “نظارت و ردیابی کالاهای هدفمند و قاچاق” از جمله اولویت های ذکر شده است که هر سه هدف ، به طور مستقیم و غیر مستقیم ، با حل بحران توزیع به دست خواهد آمد.

در ماده 23 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری نیز بر اصلاح نظام توزیع بر “شفافیت و کارآمد شدن سیستم توزیع و قیمت گذاری و به روز رسانی روش های نظارت بر بازار” تاکید شده است.

سیستم توزیع کالا شامل مجموعه ای از فرایندهای بین تولید و مصرف است. این مجموعه شامل ذخیره سازی ، حمل و نقل ، توزیع ، عمده فروشی و خرده فروشی است ، اما مهمتر از همه ، سیستم مدیریت فرایند مهم است.

در ابتدای این یادداشت به بحران انرژی در ایران اشاره شد. اکنون لازم است یک نظارت دقیق انجام شود تا مشخص شود که چقدر از این بحران ناشی از ساختار ناکارآمد توزیع انرژی در کشور است.

نیاز به بررسی عملکرد سیستم های جدید

در سالهای اخیر ، با هدف بهبود سیستم توزیع ، چندین سیستم شامل سیستم جامع انبارها و مراکز ذخیره کالا ، سیستم شناسایی محصول ، سیستم ارزیابی اعتبار ، پرتال ارزی یا سیستم یکپارچه معاملات ارزی نیما ، سیستم حمل و نقل جامع و سیستم جامع گمرکی یک سیستم تجاری جامع راه اندازی شده است. به نظر می رسد زمان بررسی اثربخشی این سیستم های جدید و عملکرد آنها در تجارت کشور فرا رسیده است.

تجربه تأسف بار و تلخ سالهای اخیر در مدیریت کالاهای اساسی با وجود اختصاص 4200 تومان ، آشفتگی بازار مرغ و گوشت و کمبود نهاده های دامی ضمن تخصیص ارز ترجیحی و کمبود سیمان و میلگرد در ماههای اخیر به دلیل کاهش تولید ، اهمیت این بررسی را نشان دهید. و عملکرد سیستم ها را دوباره مورد بررسی قرار می دهد.

مایه تاسف است که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در غیاب مدیریت دقیق بخش توزیع ، هر دو در ساختار اقتصادی فعلی بازنده بالقوه می شوند و در صورت تداوم این وضعیت ، کاهش بخش صنعت در ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود.

با توجه به چهار دهه از انقلاب اسلامی و تجربه توزیع کوپن برای کالاهای اساسی ، کالاهای مصرفی و حتی سرمایه در دهه های 1960 و 1970 ، انتظار می رفت که بلوغ سیستم معاملاتی ایران زودتر از این زمان رخ دهد ، اما بحران این بخش هنوز ملموس و حل نشده است.

لازم به ذکر است که شبکه توزیع سیستماتیک تنها مورد نیاز صنعت نیست ، اتفاقاً این مطالعه نشان می دهد که یکی از مشکلات اصلی بخش کشاورزی در این منطقه و فاصله زیاد و عجیب قیمتهای کشاورزی از تولید تا مصرف نهفته است. باعث تقویت مالی کشاورزان در این ساختار شده است. از سوی دیگر ، مصرف کنندگان به دلیل قیمت بیش از حد مجبور به کاهش مصرف خود می شوند.

معاون وزیر بازرگانی صمت همچنین اظهار داشت که خرابی محصولات کشاورزی به دلیل قیمت پایین هر ساله بارها تکرار می شود ، دلیل اصلی این مشکل ناشی از رشد کمی و کیفی نامتناسب سیستم تولید صنعتی و کشاورزی با سیستم توزیع است. به (ایسنا – 6 ژوئن 1400)

از سوی دیگر ، تجربه کرونا نشان داد که موضوع سیستم بندی شبکه توزیع یکی از اولویت های اصلی سیستم مراقبت های بهداشتی کشور است.

در این فضا است که دلالان مواد مخدر ، دلالان ارز ، دلالان مواد غذایی ، کارگزاران سیمان ، دلالان خودرو ، دلالان مسکن ، دلالان آهن و دلالان اقلام دیگر فضای اقتصادی ایران را اشغال می کنند و هر کجا که سود باشد ، آن را در جیب خود می گیرند.

اتاق بازرگانی ایران گزارش مفصلی در این زمینه ارائه کرده و تأکید کرده است: “عدم شفافیت و نبود قوانین جامع در کشور از جمله چالش های سیستم توزیع در ایران است.” تعدد مراکز برنامه ریزی و تصمیم گیری همچنین یک چالش غیرقابل انکار اعلام شد ، زیرا اتاق های اصناف ، وزارت صمت ، صدا و سیما ، وزارت اقتصاد ، بانک مرکزی ، وزارت جهادکشاورزی و وزارت راه و شهرسازی از جمله مراکزی هستند که درگیر هستند. “

از سوی دیگر ، مراجعه گذرا به برخی آمارها می تواند تأثیرات وضعیت فعلی را روشن کند. سهم حمل و نقل در هزینه کالاهای نهایی در کشور حدود 12 درصد است که در جهان حدود 6 درصد برآورد می شود. از سوی دیگر ، سهم هزینه های لجستیک در هزینه کالاهای آماده در ایران 4/19 درصد است ، در حالی که در سایر کشورها این رقم به 9/7 تا 3/11 درصد می رسد.

انبار و نگهداری کالا نیز در ایران هزینه بالایی دارد. سهم هزینه های انبار و نگهداری در هزینه محصول نهایی در ایران حدود 6.6 درصد است ، در حالی که در سایر کشورها این رقم در حدود 3.3 درصد برآورد شده است. (اتاق بازرگانی – مارس 2016)

همه این عوامل به همراه عدم شفافیت به کارگزاران اجازه می دهد مانور دهند و هزینه نهایی کالا را افزایش دهند.

شفافیت سیستم توزیع در ایران و برنامه ریزی برای خروج از توزیع اجاره ای کالاهای تولیدی بدون شک چهره اقتصاد ایران را تغییر خواهد داد.

شکی نیست که حل این بحران در میان مدت منجر به بازگشت سود حاصل از تولید به تولیدکنندگان در همه سطوح و کاهش کلی تورم در جامعه خواهد شد. بدون تردید ، نظام بندی توزیع مانند آب در خوابگاه مورچه ها می تواند دلالی در اقتصاد ایران را از بین ببرد ، بنابراین مقاومت در برابر چنین انقلاب بزرگی دور از ذهن نیست ، اما اهداف اعلام رئیس جمهور جدید برای مبارزه با فساد و ترویج شفافیت این امید را ایجاد کنید بگذارید دولت سیزدهم برای حل این بحران مصمم باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن انجمن صنفی کارفرمایان سیمان

223223

https://earthwatchers.ir/
earthwatchers.ir
www.earthwatchers.ir