آیا نهادهای امنیتی وزیران پیشنهادی را تأیید نکرده اند؟ / س Mohammadال محمد هاشمی در مورد وزارت امور خارجه دولت اصلی


محمد هاشمی رفسنجانی ، چهره سیاسی اصلاح طلب ، در مصاحبه ای نکاتی را درباره کابینه ابراهیم رئیسی و عدم احزاب آن بیان کرد که بخشی از آن را در زیر می خوانید.

* آقای هاشمی! بسیاری از چهره های اصولگرا ، اصلاح طلب و حتی آقای رییسی مدعی بودند که کابینه آقای رییسی کابینه ای فراملی است ، اما این اتفاق نیفتاد و به نظر می رسد اصولگرایان در اظهارات خود از این ویژگی کابینه چشم پوشی می کنند. ارزیابی شما در این باره چیست؟ چیست؟ علت را چه می دانید؟

من چندان از این مسائل مطلع نیستم ، اما در لیست منتشر شده ، 9 مورد از آنها مدیران و وزیران دولت احمدی نژاد هستند. البته آنها دقیقاً در موقعیت قبلی خود نیستند ، اما در لیست هستند. خیر ، و افراد معروف نیستند ، یعنی افرادی نیستند که یا در کشور مشهور هستند یا دارای تجربه عملیاتی یا سیاسی هستند.

بنابراین ، تعداد کمی از مردم این افراد را می شناسند. حتی یکی از نمایندگان مجلس ، که سخنگوی یکی از کمیسیون ها بود ، گفت که حتی ما نام برخی از وزیرانی را که آقای رییسی به مجلس معرفی کرد ، نمی دانیم. بنابراین حضور وزرا و مدیران دولت احمدی نژاد که از اصولگرایان آن زمان بودند ، حضور افرادی که چندان شناخته شده نیستند و عدم حضور اصلاح طلبان سرشناس یا دولت آقای روحانی در لیست نخست وزیران کابینه وزیر نشان می دهد که این وعده ها و کلمات هیچ یک از بیانیه هایی که در طول انتخابات و حتی پس از رای گیری در مراسم تصویب و سوگند یاد شده صادق نیست ، و اظهارات برعکس گفته شده است.

اگر چنین است ، معمولاً تعهداتی نیست که باید در اجرای برنامه ها وجود داشته باشد. البته هنوز برای قضاوت زود است ، اما پس از رأی مجلس و در هر صورت ، این گونه نیست که تجربیات یا شخصیت ها در کشور شناخته نشوند ، زیرا جناح آنها زودتر شناخته می شود و تفکر آنها ، تجربه و کارآیی به زودی آشکار خواهد شد.

در هر صورت ، افتتاحیه در حال حاضر فال خوبی نیست. در واقع ، انتظاراتی وجود داشت. این چنین نیست و این فرقه گرایی به معنای حضور همه فرقه های بنیادگرایی محقق نشده است و به نظر نمی رسد که همه فرقه ها کاندیدایی در این کابینه داشته باشند.

    آیا نهادهای امنیتی وزیران پیشنهادی را تأیید نکرده اند؟  / س Mohammadال محمد هاشمی در مورد وزارت امور خارجه دولت اصلی

ابراهیم رئیسی باید در برابر افکار عمومی پاسخگو باشد

* آیا ناآگاهی مردم دلیل عدم وجود سهم در ترکیب ریاست جمهوری است؟

نمی توان در این مورد به تفصیل اظهار نظر کرد. نکته ای که این روزها مورد بحث قرار گرفت این بود که گاهی اوقات من حدود 250 نام را در قالب لیست های مختلف می دیدم که برای تأیید به نهادهای امنیتی داده شد که آنها آن را تأیید کردند.

از بین 250 نفر ، افراد از هر قشر وجود داشتند ، اما می بینیم که هیچ یک از آنها در لیست نیستند ، به این معنی که آنها مورد تأیید سرویس های امنیتی ، یا شخص رئیس جمهور یا دایره نزدیک او قرار نگرفته اند. آنها آنها را انتخاب نکردند. بنابراین اینها س questionsالاتی است که برای همه وجود دارد و آنها خودشان جواب را می دانند و در برخی موارد آن را برای عموم توضیح خواهند داد.

آیا وزارت امور خارجه رئیس اجرایی یا تصمیم گیرنده در دولت است؟!

* گزینه وزارت امور خارجه را در کابینه آقای رییسی (امیرعبداللهیان) چگونه می بینید؟ با توجه به اینکه ایران در احیای برجام و مذاکرات با غرب مشارکت دارد …

موقعیت وزارت امور خارجه از دو جهت قابل بررسی است. اول ، ما وزیر امور خارجه را فقط به عنوان مجری می دانیم و استراتژی و سیاست در جاهای دیگر تعیین می شود. نگیرید.

حال ، اگر این دیدگاه هنوز وجود دارد ، باید ببینیم که اشراف چه تصمیمی می گیرند که دولت و وزارت امور خارجه آن را اجرا خواهند کرد. سایرین تابع وزارت امور خارجه هستند. به عنوان مثال ، در بحث اقتصاد ، داشتن تعامل اقتصادی با کشورهای مختلف بسیار مهم است. این موضوع می تواند استراتژی ای باشد که وزارت امور خارجه دنبال می کند.

اما وزارت سکوت ، بازرگانی و غیره باید به گونه ای عمل کند ، یا به عنوان مثال در مسائل فرهنگی یا سیاسی ، اجتماعی ، گردشگری مواردی در روابط بین الملل وجود دارد که نیاز به سیاست گذاری و تعیین هدف دارد اگر این سیاست و هدف است بزرگان نظام تعیین کنید که وزارت خارجه مجری است که برای او محدودیت تعیین شده است و به آنها گفته می شود چیزی بگویند.

اما اگر به وزارت امور خارجه گفته شود که استراتژی روابط خارجی تنها سیاست خارجی را تعیین نمی کند زیرا روابط خارجی با سیاست خارجی متفاوت است ، روابط خارجی شامل همه عوامل اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی ، نظامی و اطلاعاتی است که اکنون مبهم است ، اما در دولت آقای روحانی گفته می شد که برخی از این مسائل توسط وزارت خارجه تصمیم گیری نشده ، اما اجرایی نشده است. در برخی مناطق ، عملکرد خوبی داشت و در برخی دیگر ممکن است به خوبی انجام نشده باشد. این که آیا آنها می خواهند موفق شوند به نفع ما است یا به ضرر ما ، و باید چگونه باشد. یا بروید و با تیم او مذاکره کنید و برخی از آنها ناظران تمام مسائلی هستند که در گذشته اتفاق افتاده است.

27215

https://earthwatchers.ir/
earthwatchers.ir
www.earthwatchers.ir